
Evropska unija od 2014. godine promoviše inicijative za poboljšanje života građana u oblasti socijalne politike i sektoru zapošljavanja kroz EaSI Program zapošljavanja i socijalnih inovacija. Ove inicijative podržavaju organizacije, privatne ili javne, iz država učesnica, a finansijski ih podržava Evropska unija. Opšti cilj instrumenta je razvoj društva na održiv način u pogledu rada i socijalne zaštite uz borbu protiv isključenosti pojedinih njegovih članova.
EaSI komponenta se nadograđuje na raniji EaSI 2014-2020 program i zadržava fokus na kreiranju politike zasnovanoj na dokazima i društvenom eksperimentisanju, podršci mobilnosti radne snage i aktivnostima nefinansijskih instrumenata u vezi sa bivšom osovinom Mikrofinansiranje i socijalno preduzetništvo. Od 2021. godine program je dio Evropskog socijalnog fonda (ESF+). Kao dio ESF+, on prati iste ciljeve politike kao ESF+, sa Evropskim stubom socijalnih prava kao glavnim okvirom.
Komponenta Evropskog socijalnog fonda plus (ESF+) fokusirana na zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI) ima budžet od 762 miliona evra za period od 2021. do 2027. godine.
Prioriteti su sledeći:
- Zapošljavanje i vještine
- Tržište rada i mobilnost radne snage
- Socijalna zaštita i aktivna inkluzija
- Uslovi rada
Godišnje programe rada EaSI možete pronaći ovdje.
Za razliku od ostalih dijelova Evropskog socijalnog fonda plus (ESF+), veći dio programa Zapošljavanje i Socijalna Inovacija (EaSI) upravlja direktno odjeljenja Evropske komisije. Ovaj direktni postupak znači da Evropska komisija objavljuje pozive za predloge projekata za dodjelu grantova, kao i pozive za tendere za dodjelu ugovora za usluge i/ili nabavke. Komisija može takođe dodijeliti nagrade. Međunarodne organizacije implementiraju manji dio programa pod neizravnim upravljanjem.
Aktivnosti su opisane u godišnjim radnim programima, koji se izrađuju nakon konsultacija sa državama članicama EU i zainteresovanim stranama, uključujući predstavnike civilnog društva.
Tehnička radna grupa EaSI pri komitetu ESF+ (TPS EaSI) sastoji se od predstavnika državnih administracija država članica i Evropske komisije. TPS EaSI raspravlja o implementaciji komponente EaSI, posebno njenih radnih programa.
Tenderi se dodjeljuju prema pravilima za dodjelu javnih ugovora koja proizlaze iz Svjetske trgovinske organizacije. Pristup je otvoren za sve subjekte osnovane u državama članicama i trećim zemljama koje su pokrivene međunarodnim ili bilateralnim sporazumom.
Što se tiče grantova, učešće u EaSI pozivima za predloge otvoreno je za osobe i organizacije iz sljedećih zemalja:
- Države članice EU (i njihove prekomorske zemlje i teritorije);
- Zemlje EGP-a u skladu sa sporazumom EGP-a;
- Zemlje koje pristupaju EU, kandidatske zemlje i potencijalne kandidatske zemlje u skladu sa okvirnim sporazumima zaključenim s njima;
- Treće zemlje koje su potpisale sporazum o učešću u komponenti, ili treća zemlja navedena u radnom programu EaSI, ako je to potrebno za postizanje ciljeva akcije. Međutim, u posljednjem slučaju, organizacije sa sjedištem u takvoj zemlji koja nije članica EU bi u principu trebale snositi troškove svog učešća.
Konačno, komponenta EaSI je takođe otvorena za sve pravne entitete osnovane po pravu Unije ili bilo koju međunarodnu organizaciju.
Šablon prijavnog formulara (.pdf)
U okviru ESF+ EaSI oblasti, projekti će biti promovisani u odeljku „Projekti i rezultati“ na stranici ESF+ EaSI (” Projects and Results ” section of the ESF+ EaSI) na portalu za finansiranje i javne nabavke. Dodatne informacije i statistike o predlozima, uspjehu, finansiranim projektima i učesnicima takođe će biti dostupne tamo.
Odabrani i završeni projekti će se takođe pojaviti na ovoj veb stranici u odeljku „Projekti“.
Pored toga, informacije o projektima dodeljenim u okviru EaSI, uključujući organizacije uključene u ove projekte, takođe su dostupne u sistemu finansijske transparentnosti EU (EU financial transparency system) i mogu se pretraživati tako što ćete izabrati „EMPL – Generalni direktorat za zapošljavanje, socijalna pitanja i inkluziju“ kao odgovorno odeljenje. i kao tip akcije „1.1.6 – Zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI)“. Klikom na ‘više opcija’, korisnici mogu dalje razlikovati ‘grantove’, ‘nagrade’, ‘nabavke’ itd.
U okviru prethodnog programa Zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI) 2014-2020, objavljeni su izveštaji o projektima i organizacijama koje se finansiraju iz EaSI programa (Employment and Social Innovation (EaSI) 2014-2020 programme, reports on projects and organizations funded by the EaSI program ).
Opisi projekata i organizacija mogu vam pomoći da bolje razumijete šta je EaSI program, kako radi i koje vrste akcija finansira putem poziva za podnošenje predloga. Takođe pruža informacije o organizacijama uključenim u EaSI program.
Vodič za promotere projekta (.pdf)
Vodič je razvijen da pomogne socijalnim inovatorima, tako što će predložiti metodologiju za njihov projekat.
Autor: Evropska komisija
Vodič o povećavanju društvenih inovacija (.pdf)
Ovaj vodič predstavlja različite korake koje treba pratiti kako bi se omogućilo povećanje društvenih inovacija.
Autor: Evropska komisija
Ovaj priručnik sadrži različite procedure sajta Tender i portal za finansiranje.
Autor: Evropska komisija
Šta podrazumijevamo pod „društvenom inovacijom“?
Evropska komisija definiše socijalnu inovaciju kao „aktivnost čiji ciljevi i sredstva imaju društveni karakter, a posebno aktivnost koja se odnosi na dizajn i implementaciju novih ideja u vezi sa proizvodima, uslugama, praksama i modelima, koje odgovaraju društvenim potrebama, istovremeno stvarajući nove društvene odnose ili saradnju između javnog, civilnog društva ili privatnih organizacija, čime se donosi korist društvu i jača njegov kapacitet za delovanje.
Šta podrazumijevamo pod „društvenim eksperimentisanjem“?
Evropska komisija definiše „socijalno eksperimentisanje“ kao „intervenciju koja ima za cilj pružanje inovativnog odgovora na društvene potrebe, koja se sprovodi u malom obimu i pod uslovima koji omogućavaju mjerenje njenih efekata, prije nego što se sprovede u drugim kontekstima, posebno geografskim i sektorskim, ili u većem obimu ako se rezultati pokažu pozitivnim.
Šta je program Zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI)?
EaSI je akronim za zapošljavanje i društvene inovacije. Od 2014. godine Evropska unija promoviše inicijative za poboljšanje života građana u oblasti socijalne politike i sektoru zapošljavanja kroz EaSI – Program zapošljavanja i socijalnih inovacija. Ove inicijative podržavaju organizacije, privatne ili javne, iz država učesnica, a finansijski ih podržava Evropska unija. Opšti cilj instrumenta je razvoj društva na održiv način u pogledu rada i socijalne zaštite uz borbu protiv isključenosti pojedinih njegovih članova.
Programski prioriteti su:
- Zapošljavanje i vještine
- Tržište rada i mobilnost radne snage
- Socijalna zaštita i aktivna inkluzija
- Uslovi rada
Na linku projekata finansiranih od strane EaSI ( financed by EaSI) možete naći niz primjera koje Evropska komisija smatra primjerima dobre prakse.
Gdje mogu da pronađem finansiranja koje nudi EaSI?
Sva finansiranje koje nudi EaSI možete pronaći na na web stranici portala za finansiranje i tendere (Funding and tenders website). Na ovom sajtu možete pronaći sva finansiranja koja su dostupana od strane Komisije.
Da biste pronašli ponude specifične za EaSI, morate da izaberete ESF+ u filteru programa. Drugo, moći ćete da izaberete EaSI u programskom filteru. Za svaku godinu priprema se program rada kojim se utvrđuju prioriteti finansiranja.
Koja je procedura apliciranje za sredstva?
Na web stranici Finansiranje i tenderi sprovodite različite korace koji su navedeni u dokumentu Priručnik interactive manual ) gdje su pojašnjeni svi koraci kroz koje morate proći da biste se prijavili za finansiranje, ali i svi koraci koji slijede.
Skrećemo vam pažnju na važnost validacije vaše organizacije na platformi LEAR. Ovi koraci zahtijevaju malo vremena i zato vam savjetujemo da počnete što je prije moguće.
Imam problema sa sajtom za finansiranje i tendere, gdje mogu da dobijem pomoć?
Sajt za finansiranje i tendere sadrži priručnik i video klipove koji ilustruju svaki korak u procesu prijave i upravljanja finansiranjem. Takođe možete direktno kontaktirati tim za IT podršku u slučaju određenog problema.
Kako pronaći partnere?
Da biste pronašli partnere, na sajtu je dostupna alatka za pretragu (search tool ).
Za svaki poziv za finansiranje, aplikant može navesti svoj interes na namjenskoj stranici. Ako želite da naznačite da ste zainteresovani, jednostavno se prijavite na svoj nalog i dodajte svoju organizaciju u kategoriju – Partnersko istraživanje.